SOCHA POHANSKÉHO BOHA RADEGASTA V BESKYDECH

Negarantovaná informace
Místo:Radhošťský hřeben
Adresa:756 55 Dolní Bečva
Telefon:+420 571 647 166 (obecní úřad)
Email:obec@dolnibecva.cz
GPS:49°28'57,250"N, 18°15'10,830"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Radegast je pohanský bůh slovanských Ratarů, který byl na Moravě uctíván především jako bůh hojnosti a pohostinství.

Výška sochy: 3,2 m
Váha sochy: 3,2 t
Váha zdrojového žulového kvádru: 16,5 t
Nadmořská výška: 1105 m n. m.

HISTORIE

První dřevěný model sochy Radegasta byl vyhotovil autor Albín Polášek už v roce 1925 a vyobrazil Radegasta jako osobu s býčí hlavou, rohem hojnosti a s valašskými krpci.
Samotná socha byla vytvořena roku 1930 ve Spojených státech a byla vyrobena z umělého kamene s železnou vložkou uvnitř. V červenci roku 1931 byla přivezena z Frenštátu pod Radhoštěm při příležitosti Slovanské pouti na Radhošť.

K první cestě Radegasta se váže historka, že nákladní auto se sochou uvízlo ve strmé zatáčce na Pustevnách, odkud ho druhý den muselo vytahovat šest párů koní. Navíc se strhl silný déšť provázený bouřkou, při níž blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi čestnou stráž.

Kolos, který byl asi tři metry vysoký, však špatně odolával klimatickým vlivům ve výšce kolem jedenácti set metrů. Největší újmu utrpěl poté, co do něho při bouřce uhodil blesk.

Roku 1982 byla Radegastova socha rekonstruována, ale nepříliš uspokojivě. Proto byla dne 22. května 1996 převezena do restaurátorské dílny v Leskovci u Vsetína, aby sloužila jako vzor pro zhotovení věrné kopie, tentokrát z pravé jihočeské žuly. Sochu vytvořili akademický sochař Miroslav Machala a kameníci Jan Sobek a Miroslav Zubíček. 4. července 1998 byla slavnostně odhalena na původním místě. Pro tento záměr, který si vyžádal náklady ve výši jednoho milionu korun, se podařilo získat jako sponzora nošovický pivovar, používající ve svém logu siluetu Radegasta. Současny materiál zajistí, aby mohla socha na hřebeni mezi Radhoštěm a Pustevnami mohla stát ještě mnoho desítek let. Originál Radegasta se nachází ve stupní hale frenštátské radnice.

ZAJÍMAVOSTI

Vyprávění o Radegastově modle úzce souvisí s radhošťským podzemím. Tradice praví, že Radegastova modla byla uložena v jakémsi podzemním radhošťském chrámu. To na první pohled vypadá jako pohádková fantazie, ale nutno upozornit, že jak na Radhošti, tak na blízkých Pustevnách existuje soustava puklin, tzv. pseudokrasových jevů, v současnosti již téměř nepřístupná, avšak ještě pořád patrná. V minulosti vedla do radhošťského podzemí trojice vchodů a radhošťské útroby byly daleko prostornější než dnes, neboť celá soustava chodem byla zatěžována zemětřesnou aktivitou a postupně zatarasována. Je pravděpodobné, že ještě v průběhu 18. století se dalo projít z Pusteven na Radhošť pod zemským povrchem.

SLUŽBY

U sochy se nachází občerstvení a známkové místo.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: radhošťský hřeben, 2 km východně od vrcholu směrem na Pustevny .
  • Vlakem: žst. Frenštát pod Radhoštěm (tr. 323), vzdálenost 10 km, přestup na autobus.
  • Autobusem: zastávka Trojanovice Ráztoka, vzdálenost 5 km, přestup na lanovou dráhu. Prostřední Bečva Pustevny konečná, vzdálenost 1,3 km.
  • Pěšky: modrá TZ z Pusteven na Radhošť. U sochy je 4. tabule NS Radegast.
  • Autem: parkování Pustevny (výjezd z Prostřední Bečvy) nebo Trojanovice Ráztoka, přestup na lanovou dráhu, parkování na obou místech je placené.