KATOVICKÁ HORA

Neboli Kněží hora, název, který dostala v době rekatolizace po roce 1620, kdy byla majetkem katovických římskokatolických kněží a setkáváme se s ním v historických dokumentech po třicetileté válce. Katovická hora se svým důkladným opevněním, chránícím slovanské hradiště, jehož místy až čtyřnásobné valy jsou dodnes patrné, je jedinečnou lokalitou, zapsanou v "Nemovitých kulturních památkách okresu Strakonice". Žárem spečené valy vznikly jako druhotný tvar zřícením hradeb. Do červena vypálená kamenná suť a místy při úpatí valů se vyskytující struskovitě seškvařené kameny s otisky dřev dokládají, že hradby, vybudované ze dřeva, zeminy a kamene, zanikly požárem. Někteří archeologové se domnívají, že právě rozsáhlý požár, který zničil mohutnou pevnost na Katovické hoře, byl důvodem, že Přemyslovci toto zlatonosné místo opustili a dali vystavět svůj kamenný hrad na vrchu Prácheň u Horažďovic, podle kterého pak bylo pojmenováno celé rozsáhlé správní území "Prácheňsko". A nebýt požáru? ... kdo ví jak by se jmenovalo!

Slovanská pevnost na Katovické hoře byla vystavěna patrně v 9. století po Kr., potom v průběhu 10. století ztrácela na významu. Přesnější datování jejího vzniku, stavebních fází a s nimi spojených funkčních proměn přinese až budoucí archeologický výzkum.

V roce 1985 byla vyhlášena Přírodní rezervace Kněží hora, která je chráněným územím o rozloze 13,51 ha se zbytky teplomilné doubravy se zachovalou hájovou květenou. Je součástí Naučné stezky Kněží hora, která vede z obce zajímavými místy, známými z katovické historie a místních pověstí až k Žižkovu mostu.

Poloha : hora je severně od centra obce Katovice u Strakonic. Vede pod ní červená turistická značka ze Strakonic na Horažďovice.